Beseda so súčasným europoslancom
Dňa 3. februára 2023 sa na našej škole konala beseda s pánom Vladimírom Bilčíkom, ktorý je jedným z poslancov Európskeho parlamentu.
Vďaka spolupráci s bývalým študentom Marekom Gallom a organizáciou Občiansko-demokratická mládež (ODM) na našej škole prebehla v piatok 3. februára beseda so súčasným poslancom europarlamentu.
Pán Bilčík je jedným zo štrnástich slovenských europoslancov, ktorí reprezentujú našu krajinu v parlamente Európskej únie. Je bývalým pedagógom. Predtým, než sa rozhodol kandidovať do europarlamentu, vyučoval politológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Jeho hlavnými cieľmi v rámci jeho činnosti je boj s dezinformáciami, rozširovanie EÚ na Balkánskom polostrove a ochrana právneho štátu.

foto: Marek Gallo
Europarlament je jedným z orgánov Európskej únie. Spolu má až sedemsto členov, ktorí zastupujú svoje krajiny. Jeho predsedníčkou je v súčasnosti Roberta Metsola. Hlavným sídlom je mesto Štrasburg, nachádzajúce sa vo východnej časti Francúzska. Tu sa každý mesiac konajú plenárne zasadnutia. Zasadnutia sa okrem toho konajú ešte aj v Bruseli, ktoré je sídlom aj niektorých ďalších organizácii únie - napríklad sídlom Európskej komisie či Európskeho koncilu.
Beseda sa niesla v modernom duchu. Spolu so svojím asistentom spustili prezentáciu, ktorú nazvali interaktívnou.
"Čo pre vás znamená Európa?"
Otázka visiaca v prázdnom slide. Vtedy prišlo na interaktívnu časť. Ako účastníci besedy sme totiž mohli pomocou webovej stránky zasielať slová, pojmy, ktoré sa následne zobrazili v prezentácii. Onedlho sa tabuľa zaplnila slovami.
Spolužitie, spolupráca, jednota, dôvera, súdržnosť, spojenie krajín, celok, možnosť voľne cestovať...

foto: Marek Gallo
Európa, respektíve teda Európska únia znamená pre každého niečo iné. Z členstva v EÚ zároveň plynú mnohé výhody - či už ide o už spomínaný slobodný pohyb občanov či tovarov alebo spolupracovanie v mnohých hospodárskych a ekonomických otázkach, vzájomné pomáhanie si štátov, o vzájomnú solidaritu.
Asi najlepšie to vystihuje heslo "Zjednotení v rozmanitosti.", ktoré je mottom Európskej únie.
Následne sme prešli k druhej otázke.
"Čo si predstavíte pod slovom dezinformácia?"
Lož, klamstvo, nepravda, hoax či zavádzanie. Aj také boli pojmy, ktoré našim študentom prišli na myseľ.
Veď to predsa všetci poznáme. So stále silnejúcim dosahom internetu, sociálnych sietí a serióznych rovnako ako aj tých menej serióznych médií sa rozširovanie dezinformácií stalo každodennou realitou. Nepodložené informácie niekedy priam zahlcujú internetové prostredie. Áno, stále musíme brať do ohľadu aj všetky pozitíva, ktoré takýto rýchly prenos všetkých informácií prináša. Vďaka internetu vieme, čo sa deje takmer kdekoľvek vo svete, vieme sledovať všetko dianie, dôležité udalosti v našej či svetovej politike. Avšak netreba sa nechať pohltiť dezinformáciam
Pán Bilčík nám vysvetlil komplikovanú problematiku tejto situácie. Na jednej strane, nikto nechce, aby sa rozširovali nepravdivé informácie a hoaxy. No na strane druhej, nikto by v demokracii nemal brániť ľuďom slobodne sa vyjadriť, nech už sú dané názory akokoľvek konšpiratívne.
A tu prichádza na scénu Zákon o digitálnych službách, ktorý nadobudol účinnosť vo všetkých členských štátoch EÚ minulý november. Je to súbor pravidiel, ktorý bol vytvorený za účelom vzniku zodpovednejšieho a hlavne bezpečnejšieho on-line prostredia. Je to ďalší krok v boji s podvodmi a dezinformáciami. Zabezpečí sa týmto akýsi dohľad nad šírenými informáciami. Zároveň sa zamedzí takému masívnemu šíreniu nebezpečných zavádzajúcich informácií, ktoré by mohli širšej spoločnosti uškodiť.
Nakoniec nám pán poslanec poskytol priestor na otázky.
Jednou z tých zaujímavejších bolo:
"Aké dôležité zákony boli prijaté za toto funkčné obdobie?" (pozn. autorky - od r. 2019)
V prvom rade to bol už spomínaný Zákon o digitálnych službách. Ďalším, podľa pána Bilčíka dôležitým, bol zákon o rozpočte alebo "kase" EÚ. Od roku 2020 podlieha prísnejším pravidlám. V prípade, že v niektorom z členských štátov prepukne korupcia či potláčanie demokracie, ktoré by mohlo uškodiť európskemu rozpočtu, Európska komisia môže podať návrh na uloženie sankcií. V praxi to znamená asi toľko, že ak sa v nejakej krajine EÚ až príliš rozmohne korupcia, únia štátu "stopne", prípadne obmedzí dotácie či eurofondy.
Tretím bol balík "Fit for 55". Jeho cieľom je boj za o niečo zelenšiu Európu. Konkrétne zníženie emisií aspoň o 55 % do roku 2030 (v porovnaní s rokom 1990). Súčasťou tohto balíka je viacero nariadení, ktoré obmedzujú samotné vznikanie emisií, napríklad aj emisné normy pre autá či dodávky alebo zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov.
Samozrejme, ani ja som si nenechala ujsť možnosť opýtať sa. Zaujímalo ma:
"Čo vás motivovalo ísť do tohto prostredia, do Europarlamentu?"
Predsa len, slovenská politika nie je práve najružovejším prostredím. Z rozprávania pána Bilčíka sme sa dozvedeli, že si rovnako dobre uvedomuje problém v politike na Slovensku. Snaží sa preto o zmenu cez Europarlament. Nielen pre celú EÚ, ale aj (a hlavne) pre Slovensko. Parlament únie spolu s voľbami by pre nás preto mal byť rovnako dôležitý ako voľby do NR SR.

foto: Marek Gallo
Napísala Lucia Štiblická